no

Fellebbezés után felmentve

2007.02.01. 16:55

A kettőről négyszelepes üzemmódra váltás nem megy titokban. Míg kezdetben idegesített a zökkenő (ez leginkább akkor jött ki, ha kicsivel 6000 fölött tartottam a fordulatot 1-2 másodpercig, és úgy kezdtem nem túl intenzív gyorsításba), később már kifejezetten élveztem a váltást. Még később megtanultam úgy használni, hogy előnyt tudjak belőle kovácsolni. Az előzést igyekeztem olyan magas fordulatszámról indítani (6600 fölött), hogy ne akkor torpanjon, majd lóduljon meg váratlanul, amikor épp a manővert végzem, míg az eseménytelen szakaszokon a kétszelepes működés előnyeire összpontosítottam. Mármint, hogy ilyenkor szép a hangja és barátságos a fogyasztása.

A 43 mm-es HMAS teleszkópvilla már a múlté. Ezen az sem segít, hogy fokozatmentesen állítható a rugóelőfeszítés. Az első próba alatt ezzel volt a legnagyobb problémám. Kihegyezett sportgépek mindeneállíthatós-aztcsináljaamiregondolok fordított telói után a VFR himbálódzott, mint egy anyahajó. Hovatovább nem esett jól a kanyarodás. De nem szabad a kategóriákat összekutyulni. Ha kicsit öregurasabban közelítjük meg a motort, mindjárt egy dicséretre méltó kezelhetőségű, könnyű túrázóval állunk szemben.

A bolondbiztos fékek előtt azonban fejet kell hajtanom. Azonnal fog, mégsem lehet vele fejre állni. A kettős kombinált megoldásnak köszönhetően akár a fékkarhoz nyúlunk, akár a fékpedált tapossuk, mindkét kerék fékeződik. Túragéphez illik igazán az ABS, nincs is ellene semmi kifogásom.

Mindennapi munkába járásra kicsit sem ideális, főleg, ha figyelembe vesszük a menetkészen 250 kilót nyomó össztömegét. A futómű-geometria - ahogy már említettem - nem hirtelen irányváltoztatásokra termett, de a gázadagolás is nehézkes sűrű forgalomban araszolva. Inkább vegyünk mellé egy robogót, és nyüstöljük azt a dolgos mindennapokban.

Hosszú távra viszont remek. A szélvédelem 170 centis magasságig túrásan kielégítő, afelett már lehet gondolkodni a toldáson. Lehet rá pakolni bőségesen, a Honda mellett szinte minden csomagtartógyár készít hozzá rendszert és dobozokat is, még ha az ülés alá sok minden nem is fér. De ha sportos izgalomra vágyunk, akkor ott a 6600 feletti tartomány, és lehet nyüstölni.

Honda VFR800 - 2006

A VFR800 mellé nehéz konkurenciát találni, leginkább a Ducati ST3 és a Triumph Sprint ST jöhet még számításba, mely a VFR-re kicsit még hasonlít is. Ez utóbbi azonban 1050 cm 3, ami kilóg a kategóriából.

A kezdeti fanyalgás után végül nagyon nehéz szívvel adtam vissza a tesztgépet. A VFR-rel - ki gondolná? - össze kell csiszolódni. Ha kinövöm az izgágaságomat, és végre megfontolt tagja leszek a motoros társadalomnak, lesz hárommillió forint a zsebemben, no meg egy életre szóló motort szeretnék - akkor tuti veszek egyet.

Műszaki adatok:

Motor: vízhűtéses, négyütemű, 90 fokos V4
Lökettérfogat: 782 cm 3
Furat x löket: 72 x 48 mm
Kompresszió viszony: 11,6:1
Max. teljesítmény: 109 LE 10 500 1/min-nél
Max. nyomaték: 80 Nm 8750 1/min-nél
Keverékképzés: PGM-FI elektronikus üzemanyag-befecskendező
Kuplung: hidraulikus működtetésű, többtárcsás, olajfürdős
Váltó: hatfokozatú
Váz: alumínium hídváz
Első futómű: 43 mm-es HMAS teleszkópvilla, fokozatmentesen állítható rugóelőfeszítés
Hátsó futómű: Pro-Link felfüggesztés, gáztöltéses HMAS lengéscsillapító, hét fokozatban állítható rugóelőfeszítés és fokozatmentesen állítható húzócsillapítás
Kerekek: hatküllős alumíniumöntvény elöl, ötküllős hátul
Gumik: 120/70 ZR17M/C (58W) elöl, 180/55 ZR17M/C (73W) hátul
Első fék: 296 x 4,5 mm-es dupla tárcsafék kombinált háromdugattyús féknyergekkel, választható ABS
Hátsó fék: 256 x 6 mm-es tárcsafék kombinált háromdugattyús féknyergekkel, választható ABS
Méretek (H x Sz x M): 2120 x 735 x 1195 mm
Tengelytáv: 1460 mm
Villaszög: 25° 5'
Utánfutás: 95 mm
Fordulókör sugara: 3,4 m
Üzemanyagtank térfogata: 22 liter
Száraz tömeg: 213 kg (ABS-szel 218 kg)
Menetkész tömeg: 244 kg (ABS-szel 249 kg)
Tesztfogyasztás: 6 liter/100 km
Ára (ABS-szel): 3 048 000 Ft