Csak Ducati nyerhet idén Superbike futamot?

2003.04.28. 15:55

A japán futamra már fenték hajtókarjaikat a helyi superbike menők. A sugoi pályának az a nagy átka a VB résztvevőire nézve, hogy nagyon keveset tesztelnek errefelé, ellenben a helyi japán versenyzők nagyon ismerik a szinte egyetlen európai vagy más tengerentúli pálya nyomvonalához sem hasonlítható, kanyargós aszfaltcsíkot. Így minden évben kinéz egy alapos zakó a VB legnagyobb arcú pilótáinak, bár az idei évre se ütőképes japán gyári motor, se helyi aduász nem bukkant fel, aki megállíthatta volna a 2003-as Ducati sikersorozatot.

Edzések
Az idei Superbike VB harmadik futamának helyt adó japán Sugoban nem volt olyan szerencséjük az időjárással a versenyzőknek, mint a napfényes ausztrál 2. futamon március végén. A pénteki első edzést egyszerűen el kellett halasztani, akkora volt a köd a pálya körül. A két órás várakozás után sem tudták a teljes egy órát kitölteni a versenyzők, mert az ismét visszatérő köd miatt 9 perccel a vége előtt félbeszakították ez első időmérőedzést, amely után ideiglenesen az angol Chris Walker (HM Plant Ducati) foglalhatta el az első startkockát, mögötte Laconi, Toseland, és Chili állhatott fel még az első sorba. Többen méreteseket estek, és Troy Corser, az 1996-os világbajnok, még a versenyre sem tudta magát kvalifikálni a szinte nulla tapadással rendelkező esőgumija miatt. A szombati napra megkegyelmeztek a versenyzőknek a japán istenek. A szombati második időmérőre és a Superpolera már kisütött a nap, így Regis Laconi egy borzasztó gyors kört hasíthatott az egy körös, rajthelyeket eldöntő eseményen, amelynek jutalma az első rajtkocka volt a vasárnapi futamra. Az első sorba mellé állhatott még fel Chili, Lavilla, és a helyi Suzukis menő Watanabe. Meglepetésre Hodgson, aki az időmérőn még a leggyorsabb volt, elrontott a Superpolet, és csak a második sorban, az 5. helyről indulhatott a versenyen.

Első verseny Chili beragadt a startnál, és ez lett a veszte. Mert az első kanyar féktávjánál Corser és Clementi oldalról egymásnak ütköztek, Clementi alól kiesett a motor, majd a kanyar ívén átszánkázó gépe kiütötte a motort Chili és Walker alól, és még másik két társát a sóderágyba kényszerítette. A látványos bukásban senki sem sérült meg, viszont alaposan szétszakadt a mezőny már az első körben. Laconi vezetett, Watanabe, Hodgson és Toseland követte őt. Hodgson nem sokáig üdült a Ducatijával a harmadik helyen, már a 4. körben az élre állt, és legközelebb csak a célban találkozott versenytársaival egy kézfogás erejéig. A következő körben a lokál matador Watanabe kiegyenesített egy kanyart, és a füvön kellett a pályára visszamotoroznia. Közben Lavilla, aki kicsit beragadt a startnál, a fél táv környékén már az ötödik helyen motorozott. Ekkorra a mezőny már nagyon szétesett, Hodgson előnye óriási volt, Laconi és Toseland biztos távolságban motoroztak egymástól a 2-3. helyeken. A hátsó alakzatokban sem alakult ki nagyobb harc, egyedül Lavilla próbálta meg utolérni a negyedik Xaust, de közben őt meg a hátulról feltörő Izutsu gyilkolászta, és később meg is előzte. A spanyol ebbe nem akart belenyugodni, és a verseny utolsó körében visszaelőzte Izutsut, miközben az élmezőny változatlan sorrendben haladt át a célvonalon.

9, James Haydon Petronas Foggy FP1 39p 05.261mp
10, Juan Borja Ducati 998RS 39p 09.275mp.

Második verseny Laconi rajtja nagyon látványosra sikeredett. Akkora egy kereket vágott helyből, hogy majdnem magára borított a Ducatiját. Ezzel a mutatványával el is intézte magának, hogy az első sorból egyből a mezőny közepén találta magát. Az igazán jó startot a Watanabe, Lavilla, és Hodgson hármas csípte el. Hodgson a második kör végére a 2. helyre jött már fel. Chili szerette volna megmutatni, hogy az első versenyen nem a saját hibájából végezte a sóderágyban, és a közepes rajtja után a harmadik körre már az ötödik helyen motorozott. A 7. kör célegyenes végi féktávján Hodgson elment Lavillanak, és 20 körön át nagyon szép csatát vívtak, őket pár másodperces hátránnyal Watanabe-Chili-Toseland-Xaus boly követte. Walkernek nem volt túl sok öröme a hétvégén, mert az első futambeli bukása után igen hamar elbúcsúzott a második futamban is. Pár kör után Chili kivált az üldözőbolyból és a harmadik helyen megpróbált felzárkózni az élen állókra. A 10. körben Watanabe ugyanazt a kanyart rontotta el, mint az első futamban, de most már kiállt a versenyből. A verseny vége felé Chili beleerősített még, de ez csak arravolt elég, hogy megközelítse az élen a Hodgson-Lavilla párost. Ekkor Hodgson talált a Ducatiban valami plusz sebességi fokozatot, és otthagyva a másik két versenyzőt, simán nyerte a második versenyt Japánban. Ezzel a győzelmével az angol versenyző idén 100%-os teljesítményt nyújt, hat versenyből hatot nyert meg, és ez volt a Ducati 199. győzelme a Superbike VB 16 éve alatt. Nem sokat veszíthet az, aki a következő monzai futamra megfogadja a 200. győzelmét az olasz gyártónak.