Az utolsó előtti pontszerző helyről rajtol Talmácsi

2010.04.11. 01:26 Módosítva: 2010.04.11. 01:26

MotoGP

Bár a papírforma bejött, mindenképpen izgalmasabb volt a szezonnyitó hétvége időmérője, mint amilyentől féltünk a télen. Stoner lassan Katar sztárja lesz: mióta éjszaka rendezik a futamokat, gyakorlatilag a közelébe sem érnek az ausztrálnak, de az utolsó nappali versenyen is nyert itt – igaz, akkor Rossi szorongatta, de nem eléggé, mert ott elkezdődött valami Casey-ben, és még abban az évben világbajnok is lett.

stoner hayden 02

Azóta ő lett Losail mindentudó mágusa: ő jegyzi itt a legjobb versenyben elért kört, legjobb kvalifikációs kört, motorral valaha mért legjobb kört – utóbbi kettőt épp a mai éjszaka érte el. Rossival egyetemben Casey is kardoskodott amellett, hogy hozzák korábbra a versenyt, mert a kisebb páratartalom miatt úgy biztonságosabb lenne körözni; mégis, a 27-es egyetlen hiba, egyetlen előre nem tervezett csusszanás nélkül csinálta végig az időmérő hatvan percét.

Ráadásul izgulni valót nem is hagyott a végére. Már húsz perccel a vége előtt megfutotta a maga kis gyors köreit, lement 1:55 aljára, majdnem belecsúszott az 54-be, aztán leállt. Igazából ki sem kellett volna utána jönnie, az utolsó percekben már csak saját idejével versenyzett. Két ember lehet, aki Stonert ezen a pályán idén megállíthatja: Rossi és Lorenzo.

0valentino rossi 2

Akik egyébként parádéztak az utolsó percekben. Maguk az időeredmények nem árulnak el mindent: a leintés előtti másodpercekben Jorge és Valentino is jobb részidőkkel motorozott a pályán, mint Casey, csak az utolsó szektort nem tudták összehozni. Ha valaki meg tudja támadni a 27-es Desmosedicit holnap, akkor azok ők lesznek.

6capirossi bautista 07

A negyedik Randy de Puniet rommá ünnepelheti magát az éjszaka: elverte az összes gyári hondást, ráadásul nem is kevéssel, mert Pedrosa például csak a mögötte lévő sorból indulhat. Ötödik helyen Capirossi, aki valószínűleg nem lenne ott, ha nem vonatozott volna Rossi mögött az utolsó mért körében. Nem először játssza ezt el Loris, és Valentino általában partner szokott lenni az efféle felvezetésben – ugyanazzal a Suzukival Bautista fél másodperccel lassabban ment.

Nicky Haydennek voltak még jobb pillanatai, de végül csak a kilencedik lett, amiből lassan következik az is, hogy a Ducatik 2010-ben sem fogják ellepni a dobogót. Ám sokkal nagyobb a baj a Gresini csapatnál: Simoncellit is dimenziókkal jobb helyekre várják a szakértők, de hogy Melandri tök utolsó, majd' két és fél másodperces hátránnyal, az tényleg feladja a leckét.

Moto2

Egyelőre félelmetesen jónak tűnik a Moto2-es kategória, azt leszámítva, hogy az edzéseken nagyon nehéz tiszta köröket menni – a negyven induló papíron nem tűnik soknak, de a pályán igazi tömegnyomorban érzik magukat a pilóták. Valószínűleg ez hátráltatta Talmácsit is a jobb szereplésben; gyakorlatilag három-négy körön keresztül a versenytempónál tíz másodperccel lassabb körökkel volt kénytelen koptatni gumijait, mert egyszerűen nem szabadult fel előtte a terep.

DSC 0074

Az edzést a spanyol Toni Elias nyerte, aki már az egész előszezon alatt dominált a kategóriában. Toni célja egyértelmű: világbajnoki címmel szeretné feledtetni a királykategóriás bukdácsolását, aminek azért voltak néha nagyon dicső, már-már magasztos (2006. Estoril) pillanatai. Persze semmi nincs lefutva. A Simon, Bradl, Angelis trió folyamatosan ott lihegett Elias nyakában, utóbbi csak az utolsó körökben tudta összetologatni azt a légvételnyi előnyt, amivel végül nyert.

DSC 0164

Talmácsi sokáig a huszonhetedik hely környékén motorozott, utolsó gyors körével sikerült egészen a tizedikre feljönni, csak később ketten megelőzték. A csapat mérnökei elég radikális változtatásokat hajtottak végre a versenymotoron, aminek köszönhetően Gábor folyamatosan javítani tudott időeredményein: 2:02,916-os legjobb mért körében 1,012 másodperccel maradt el a leggyorsabb Eliastól.

" A három edzés alapján az látszik, hogy teljesen egyben van a mezőny. Az időmérő edzéstől jobb eredményt vártam, de mivel az előttem lévők idője közel van hozzám, így küzdelmes versenyre számítok. Holnap még változtatunk a motor súly elosztásán, mert ez ügyben ma sikeresen előre léptünk, de még a kanyarokban mindig vibrál a motor eleje." – mondta Gábor a nap végén.