Könyvajánló: Urbach László élete

2024.11.06. 11:26

Hiánypótló kiadvánnyal jelentkezett a hazai autózás és motorkerékpáros élet egy-egy  fejezetét már több mint tíz könyvben is feldolgozó Ocskay Zoltán. Ezúttal Urbach László (1904-1977) életét rendezte össze egy több mint kétszáz oldalas, keményfedeles kötetben.„Urbach korának kiemelkedő alakja volt. Kétszeres magyar motorkerékpár bajnok – aki szinte sohasem versenyzett kétüteművel –, aki utána több nemzetközi márkát is képviselőkereskedést – az ország legjobban működőjét – üzemeltette a húszas és harmincas években.

Nagyon kommunikatív, akadályokat nem ismerő, pozitív gondolkodású versenyző, feltaláló és üzletember volt, aki mindig dolgozott, a munkába menekült a politika viharai elől. A hatgyermekes családból származó Urbach zseni volt a megfelelő szakemberek megtalálásában, de hihetetlen tudatosan építette karrierjét is. Fő műve a Mátra motorkerékpár megalkotása, de köze volt a Dongóhoz és a Bervához is.

Üzemeit kétszer is elvették tőle, életéből a munkaszolgálat sem maradt ki, de soha nem adta fel – nem ment a Dunának, s nem is disszidált” – foglalta össze dr. Hídvégi János muzeológus kérdésére a könyvbemutatón a szerző, ki is volt a főszereplője.

Urbach lánya, dr. Urbach Zsuzsanna édesapja hagyatékát 2008-ban felajánlotta a Közlekedési Múzeumnak. Ők azt át is vették, a több rekesznyi iratanyag a levéltárba került. A könyvbemutatón Ocskay – a tőle megszokott szarkasztikus és fanyar humorával – elmesélte azt is, honnan jött a könyv megírásának ötlete.

„A múzeumok ugye nagyon nyugodt helyek. Nem nyúltak az iratokhoz, évekig. A muzeológusok sem szeretik, ha háborgatják őket munkavégzésükben. Végül valahogy engem kértek fel, hogy akár fel is dolgozhatnám ezeket az adatokat és információkat. Amikor elkezdtem beszkennelni őket, kibontakozott előttem a teljes életpálya, ami valójában nekem is új volt, hiszen én sem ismertem ennyire részletesen ezt a kalandos életutat. Így született meg e könyv.” A mű a kort is bemutatja, az olvasó megismerheti a politikai viszonyokat, a közlekedési rendet, s megtudhatjuk azt is belőle, hogy a defekt az nem a gumiabroncs kidurranását jelentette száz éve, hanem bármilyen meghibásodást, ami lehetett az a dugattyú besülése, avagy a gyújtás bekrepálása.

Urbach egyetlen unokája – Cserny Katalin– a családi archívumból jópár, sohasem látott további felvételt is átadott a szerkesztőnek, így képeken is láthatjuk például a Balatonon vitorlázással töltött pillanatokat is. A történetből megismerhetjük a Volkswagen Bogárhoz fűződő viszonyát, vagy azt, hogyan tervezték itthon gyártani a Messerschmitt Kabinenrollert, de azt is megtudhatja a kiadványból az olvasó, milyen motorkerékpárt szerzett Urbach Illyés Gyulának.

A képen balról jobbra: a szerző, Ocskay Zoltán, Cserny Katalin és Harsay Ilona, Urbachvejének, Cserny Józsefnek a második felesége.