Suzuki-siker a 8 óráson

2007.07.31. 08:11

Idén ünnepi évfordulóra készültek a híres suzukai 8 órás gyorsasági motorversenyen. 1978-ban rendezték meg először a japán pályán a 8 órán át tartó száguldást, így idén a 30. alkalommal állhattak rajthoz a gyári és az amatőr csapatok. Japánban a versenynek óriási a presztízse, sok japán gyár szemében az itt elért győzelem többet ér, mint egy világbajnoki győzelem, amelyért egész évben küzdeni kell. Az idei futam edzésein a Honda gyári HRC 33-as csapata teljesítette leggyorsabban az egy kört, így ők indulhattak az első rajtkockából Tady Okada és Carlos Checa vezényletével. A Yamaha Racing 21, a Yoshimura Suzuki JOMO 34 és a másik Honda HRC 11 (Ryuichi Kiyonari és James Toseland) követték a rajtrácson Checáékat, ahonnét a hagyományos, Le Mans-i rajtprocedúrával lőttek ki a motorok. A superbike világbajnokságban vezető Toseland a harmadik körben végleg lapjára tette a CBR1000RR motorját, így hamar elúsztak az egyik gyári Honda csapat reményei. A rajt után Toseland egyébként a második helyre tornázta fel gépét, és épp az Akijosi által kormányzott Yoshimura Suzuki előnyét próbálta lefaragni, amikor túlvállalta magát.

Toseland visszavitte még a motort a boxba, de már annyira sérült volt a gép, hogy nem tudtak visszaállni. A győzelem a Yoshimura Suzuki pilótáinak, Yukio Kagayamának és Akiyoshinak jutott, míg a második helyen a HRC-s Carlos Checa és Tady Okada jött be. Ráadásul Okadáék 30 másodperces büntetést is kaptak korai rajtért, igaz Kagajamáéknak több mint 2 perces előnye elegendő volt a 8. óra végén, így nem ez döntötte el a küzdelmet. A Honda az elmúlt 10 évben mindig megnyerte ezt a versenyt, most a Suzuki az új GSX-R 1000 motorral átvette az uralkodást Suzukában. A harmadik helyre szintén egy Honda csapat, az FCC TSR jött be a veterán Shinichi Itoh és Yusuka Teshima vezérletével. A kettes számú Suzuki legénység (Watanabe, Sakai) a negyedik helyet szerezte meg. A hosszútávú gyorsasági világbajnokság mezőnye is rajthoz állt, itt a Lagrive - Da Costa páros szerezte meg a győzelmet, amely egyben az összetettbeli 7. helyezést jelentette a suzukis csapatnak.