Jobb volt, mint lett

Teszt: Honda PCX125 DX – 2025.

2025.05.24. 14:30

Adatlap Honda PCX125 DX (124 cm3)

  • Hengerűrtartalom: 124 cm3
  • Hengerszám: 1 hengeres, egyhengeres
  • Teljesítmény: 12.5 LE @ 8750 rpm
  • Nyomaték: 11.7 Nm @ 6500 rpm
  • Tömeg: 134 kg
  • Tank: 8 l
  • 1 559 000 Ft

Egyszer mindenki életében eljön az a pont, amikor az Excel-tábla győz. Hőszivattyú, napelem, vagy egy kicsi, otthon töltött villanyautóra váltás: nem az a kérdés, hogy megtérül-e valaha, csak az, hogy mikor. Ha a motorozás egy Excel-tábla lenne, mifelénk egész biztosan a 125 köbcentis robogó jönne ki győztesen, ezen belül pedig a piac egyik legolcsóbb alternatívája volt a legendásan megbízható és a maga módján műszakilag is finom Honda PCX, amit most hátsó tárcsafékkel, külső tartályos rugóstaggal és színes kijelzős műszerfallal frissítettek, cserébe tompított az egyik legfőbb vonzerején: a tényleg alacsony árán.

Kezdem is a legfájóbb, ám érthető változással: 1,56 millió forintba kerül az új Honda PCX125 DX, amiben a DX a jól extrázott modellt jelenti, a fapados verziót viszont itthon nem is árulják. Tavaly ilyenkor egy új PCX125 ára 1,27 millió forint volt, amit egy-egy márkakereskedő rendszeresen 1,1 millió forint alá akciózott (emlékszem, mert a tavalyi robogóvásárlásom előtt valódi opciónak tűnt, hogy besétálok a szalonba és veszek egy újat, mert tervezek vele annyira hosszú távra, hogy megérje, csak aztán az utcai tárolás miatt lemondtam a folyamatos féltésről, és vettem egy 12 éveset), szóval akárhogy számolom, a különbség jelentős.

A PCX125 alapértékei megmaradtak: kényelmesen egy, rövidebb távokra két fő szállítására alkalmas robogó, ami 90 km/h körüli tempót kényelmesen tart, városi körülmények közt sem fogyaszt sokkal 2 liter fölött, van benne egy nagyon megbízható és gyors start-stop rendszer, zárt bukónak is komfortos tároló az ülés alatt, mindez finom működési kultúrával, illetve egy jóindulattal közepesnek hívható teljesítménnyel. Legnagyobb élményed a dugók kikerülése és az olcsó tankolás lesz, egyéb örömöket ne várj tőle.

Generációról generációra javult a PCX üléskomfortja, az első széria egy hosszabb motorozás alatt még az egészséges gerincet is megviseli, a későbbi, ABS-es széria már jelentősen kényelmesebb, ezen pedig kifejezetten jó ülni akár hosszabb távon is. A korábbiakhoz hasonlóan lehet rajta sztenderd robogós pózban ülni és előrenyújtott lábbal kanapérobogózni is, utóbbit persze némi kompromisszummal, mert ez még mindig nem nagy motor. A szélvédelme térdnél javult, a felsőtesten pedig gyárilag mérsékelt, viszont egy magasabb plexi ezt könnyen megoldja.

Elvileg futómű és fék terén kellene nagy javulást éreznünk, a kétoldali hátsó rugóstag immár külső tartályos és hátra is tárcsafék került, viszont a kétféle felniméret megmaradt, elöl 14, hátul 13 col. Az új PCX jól csillapít, tényleg stabilabb az úton, cserébe elég keménynek is érződik, egy SH125i-t még mindig lágyabbnak érzek. Az első keréken elég érzékeny az ABS, száraz úton egy közepes fékezésnél is többször éreztem működni, hátul ellenben egyáltalán nincs ABS, ami egy nagyobb fékezésnél érződik is, hiszen a tárcsafékkel tényleg sokkal komolyabb fékerő jelenik meg hátul, mint a korábbiaknál. 

Még mindig zseniális a start-stop rendszer működése, direkt próbáltam kikapcsolva és bekapcsolva is nagy gázzal kilőni, de a városi lámpák forgatagában sem vettem észre különbséget, a gázhúzás tizedmásodpercében már jár a motor, és azonnal fel is pörög, tényleg értelmetlen kikapcsolni.

Mindehhez tartozik, hogy a kis PCX blokkja az olcsóság ellenére nagyon igényes és komplex: generátorral egybeépített, szénkefe és fogaskerekek nélküli indítómotort kapott, ráadásul csak a szívóütem előtt állítja meg a főtengelyt, hogy könnyen tudjon indulni. Ténylegesen nem hallasz főtengelyfordulatot az indulás előtt, parádésan finom a hidegindítása is a négyszelepes 125-ös blokknak, a régebbi szériákhoz képest kétoldali görgőscsapággyal erősítettek a főtengelyen is, de ez nem konkrétan a 2025-ös modellnél újdonság.

12 év és 30 ezer kilométer különbséggel a régi PCX blokkja nem sokkal marad alul az újhoz képest, alapjáraton szinte még a régit hallom finomabbnak, fordulaton valamennyivel tompább és kisimultabb az új. Erősebb aligha lett, a 11,7 Nm nyomatékcsúcsát 6500-nál adja le, városban pont itt tartja a CVT a fordulatot, maximális teljesítménye pedig 12,5 lóerő 8750-nél. 100 km/h felett már egyszerűen nem akarod hallgatni a szenvedéseit, inkább visszaengeded 90 környékére, az A1-es kategória kimaxolásához szükséges 2 plusz lóerőnek én még örülnék egy országúti előzésnél.

Kifejezetten hasznos a kulcs nélküli indítás, én egész héten nem vettem ki a táskámból a kulcsot, hiszen természetesen az ülés alatti 30 literes rekesz és a tanksapka nyitását is elektronikusan meg lehet oldani a multikapcsolóról.

A központi TFT kijelző színes, 5 colos, van világos, sötét és automata rendszertémája is, bár ez utóbbi nálam este pont nem váltott át, így kézzel sötétítettem el és vettem le a fényerejét. Több megjelenési séma is választható, de minden esetben a kijelző leghangsúlyosabb része a fordulatszámmérő lesz – értem én, hogy jópofa, de túl sok értelme nincs, inkább kíváncsi lennék még a hűtővíz hőmérsékletére vagy az akku feszültségére. Ezekért be kell túrni a szervizmenübe, ami menet közben nem is aktiválható. Cserébe rá tudsz kapcsolódni Bluetooth-on, így tudod a multimédiás bukódban – vagy fülhallgatódon – szóló zenét vezérelni, látod, hogy ki hív és bizonyos navigációs szoftvereket is kitükrözhetsz a mobilodról.

A fogyasztás nem változott komolyabban, a műszerfal a nagyjából 200 kilométeres motorozásomra 2,2 literes fogyasztást mutatott, ennél valamivel kevesebbet is tud enni az én régi PCX-em, viszont a tesztmotor hosszabb távú, 1200 kilométerre vetített fogyasztása 1,9 volt a műszerfal szerint, ami jobb, mint a hivatalos, 2,1 literes érték. Az biztos, hogy a hatótáv javult, mivel 8,1 literre növelték a tankot, közel 400 kilométert tud egy tankolással, ami nálam legalább két hét aktív használat lenne.

Régebben kérdés nélkül szinte mindenkinek a PCX-et ajánlottam, aki 125-ös robogót keresett újonnan, viszont ezzel az árnöveléssel konkrétan az SH125i szintjére árazták a PCX-et, a sokkal olcsóbb Vision 110-hez képest pedig közel 500 ezer forintra emelkedett a különbség. Nem kérdés, hogy a Honda az ismert minősége és a tartóssága miatt magasan tartja használtpiaci értékét, de ha csak egy Suzukihoz hasonlítom, ahol a 125-ös Burgman most épp 1,1 millió alatt van, akkor hiába a még finomabb Honda-technika, ekkora különbséget nem fizetnék ki. Keeway-vonalon a 125-ös Vieste alapváltozata kijön 899 ezer forintból, amivel szemben hatalmas a különbség, de ha van nagymotoros jogsid, ennyi pénzért már jóval komolyabb futóművű 300-as robogót is vehetsz a márkától.

Tulajdonképpen nem is azzal van a baj, hogy a PCX 125 DX-verziója ennyibe kerül, hanem hogy nem tették be alá az alapmodellt. Állítólag nem kell aggódni, veszik így is rendesen. Szinte rohannék én is, csak az zavar, hogy ez az új már nincs pirosban, csak szürke, fehér, fekete meg sötétkék van...