no

Klíma nincs?

2007.08.25. 13:09

A gyár a maximális sebességet >200-ként adja meg. Tényleg gyorsabban megy, mint 200, de ez a sebességtartomány nem az ő világa. 100-140 között érzi jól magát, ami túrázáshoz bőven elég, jogosítványunk megtartásához pedig külön előnyös. Ha a kanyarokat gyorsabban akarjuk abszolválni, akkor választhatjuk az F 800 S-t, ami kisebb szélvédővel és burkolattal, alacsonyabb sportkormánnyal és feszesebb futóművel rendelkezik.

A kicsit puha első futómű nem állítható, ennek ellenére jól hangolt és jó visszajelzést ad az útról, normál tempóban vett kanyarban nem okoz problémát. A Hungária körút hullámvasút bordáin úgy suhanhatunk át vele, mint egy légpárnás hajóval. A hátsó futómű rugó-előfeszítése és húzócsillapítása is állítható. Betekertem majd teljesen a rugó-előfeszítést (14 félfordulat a gyári beállítástól), ami jó indulatúan hatott a masina elejére is, így a motor kanyarstabilitása sokat javult, a komfortosságából viszont kicsit veszített. A Metzeler Roadtec Z6-os túragumik jól passzolnak a géphez, és nagyon tartósak.

A fékei kiválóak. Két 320 mm-es tárcsa és négydugattyús Brembo féknyergek elöl, fémhálós fékcső és ABS képezik a menüt. Az utóbbi feláras extra. Nem vagyok ABS fan, mert hepehupás úton fékezve érdekesen megtáncoltatja a motort, de sokat túrázóknak csúszós úton bizonyosan meghálálja a plusz pénzt. A Bombardier-Rotax GmbH-val közösen kifejlesztett és az osztrák Rotax által a BMW útmutatása alapján gyártott soros, kéthengeres blokk finom járású. A gyárban először alkalmazott kiegészítő lengőhajtókar csökkenti az első és másodrendű tömegnyomatékot, elsimítván ezzel a rezgések nagy részét. Tényleg nem ráz. Nincs a szíjhajtás technológiájára jellemző késleltetett hatás sem a motoron.

A késlekedést viszont megkapjuk a blokktól, ami kicsit gondolkodva pörög fel. 3000-es fordulattól azonban fokozatosan előjön a 86 Nm, ami élvezetesen repíti a könnyű vasat (a gyár szerint 187 kg a gép száraztömege). Legnagyobb előnye azonban a takarékossága. A pillanatnyi fogyasztást könnyedén tarthatjuk 4 liter alatt, és normál használatnál csak majd 400 km megtétele után kell tankolnunk a kis, 16 literes tank ellenére. Barátságos számok egy ekkora motortól.

A kipufogó - mint egy csillogó tenor szaxofon - kinézetre kicsit féloldalassá teszi a motort. Hangja egy nagyköbcentis robogó orgánumára emlékeztet. Hatalmas méretéből és lefojtott hangjából itélve jó eséllyel már az EURO 9-es normának is megfelel. Jó érzés, hogy a takarékos és tiszta üzem miatt erdei túránk során nem pusztítjuk a pillangókat. Ha mégis valami komolyabb hangra vágyunk, akkor rendeljünk egy szép hangú sportkipufogót a gyár extrakatalógusából. A bowdenes kuplung jól szolgál, nem úgy, mint a hatsebességes váltó. Felfele váltásoknál erősen unszolni kell a váltókart és ilyenkor a váltás sikerességében csak reménykedhetünk, mert semmi kattanást, klattyanást, klikkenést, de még egy reccsenést sem hallunk-érzünk. Öröm az ürömben, hogy ezen a motoron a strandpapucsban viccelődők is kénytelenek lesznek majd lábfejük belilulását elkerülendő normális lábbelit húzni.

Világítása túramotorhoz illően kiválló. A tompított jó szélesen pásztázza az utat, ami jól jöhet esti kanyargáskor. Tükrei jól beállíthatók, parkoláskor behajthatók - később visszaállnak az eredeti helyzetbe -, de elég kicsik. A felegyenesedett testtartás miatt messzebb vagyunk az idomra helyezett tükröktől, mint egy hasalós sportmotoron, így nagyobb holttérrel kell számolnunk. A kilométeróra alá helyezett pici, tojás alakú fordulatszámmérő nehezen kukkolható, de egy túramotoron nem is ez a fő műszer. A feláras fedélzeti számítógép viszont remekül leolvasható, és minden földi jóval kényeztet minket, akár egy jobban felszerelt autónál: sebességfokozat, átlagfogyasztás, pillanatnyi fogyasztás, megtehető kilométerek száma az aktuális üzemanyagszint alapján, külső hőmérséklet, napi kilométer-számláló stb. Briliáns, minden motorra kellene ilyen, a majd ötvenezres felárat is simán megéri.

A tesztmotort jól felcicomázták a média huszároknak, a korábban már említett oldaldobozok, ABS és fedélzeti számítógép mellett volt rajta markolatfűtés - amit utólagos engedelmetekkel nem próbáltam ki a harmadfokú hőségriadó közepette -, középállvány - ami sokat veszít hasznosságából a szíjhajtás miatt -, ill. fehér burájú indexek. Az említett extrák mellé kérhetünk még RDC-t, azaz guminyomást ellenőrző rendszert is.

A 800 ST BMW-s viszonylatban baráti áron, mindösszesen 2 638 000 forintért a miénk lehet. Ezért az árért már kaphatunk egy nagyobb és kényelmesebb, vagy egy kisebb, de gyorsabb nem BMW-t. Szerencsém volt azonban több kék-fehér emblémás modellt is kipróbálni a napokban, és teljesen megbabonáztak. Nemcsak a már említett jól kitalált dobozok és számítógép miatt, de a végre vízszintesen álló szelepsapkák, fémhálós fékcsövek és egyéb apró figyelmességek okán is. Meg valahogy imponál, hogy teljesen más technológia megoldásokból építkeznek, mint az utcán futkosó motorok nagy többsége, és mégis remekül működnek. Bárcsak szerepelne klíma is az opciós listákon!

Műszaki adatok

BMW F 800 ST

Motor: vízhűtésű, négyütemű, 8 szelepes DOHC soros kéthengeres
Lökettérfogat: 798 cm 3
Furat x löket: 82 x 75,6 mm
Kompresszió viszony: 12:01
Max. teljesítmény: 85 LE 8000 1/min-nél
Max. nyomaték: 86 Nm 5800 1/min-nél
Keverékképzés: BMS-K
Kuplung: többtárcsás, olajfürdős
Váltó: hatfokozatú
Véghajtás: fogasszíj
Váz: alumínium, teherviselő motor
Első futómű: 43 mm-es teleszkópvilla, 140 mm-es rugóút
Hátsó futómű: egykarú lengővilla központi rugóstaggal, rugóelőfeszítés és húzófokozati csillapítás állítási lehetőség, 140 mm-es rugóút
Gumik: 120/70 ZR17 elöl, 180/55 ZR 17 hátul
Első fék: 320 mm-es dupla tárcsafék, négydugattyús féknyergek
Hátsó fék: 265 mm-es tárcsafék, egydugattyús féknyereg
Méretek (H x Sz x M): 2195 x 860 x 1225 mm
Tengelytáv: 1466 mm
Villaszög: 26,2 °
Utánfutás: 94,6 mm
Szabad magasság: 120 mm
Ülésmagasság: 820/790 (választható rendeléskor) mm
Üzemanyagtank térfogata: 16 liter
Száraz tömeg: 187 kg
Ára (reg. adóval): 2 638 000 Ft