Ötven éve dőlt el, merre fognak fejlődni a motorok

2020.10.21. 11:01

Amikor a japánok előálltak a 60-as évek végén és a hetvenes évek elején a modern, nagyköbcentis motorjaikkal, egy csapásra egyeduralkodóvá váltak a motorgyártásban. Negyven évig ők diktáltak - a nagyon egyértelmű uralom nagyjából 2010-ig tartott, azóta mintha újra európa fújná a passzátszelet. A 70-es évek japán motorjai erősebbek, gyorsabbak és megbízhatóbbak voltak minden másnál, az addig magabiztos európai gyártók sorban zárhatták be a boltot. Egy dologban viszont bő tíz év kellett, hogy felzárkózzanak: kezességben. A japánok ugyanis eleinte nem tudtak vázat és futóművet tervezni.

A CB750-et nyugodtan tekinthetjük korszakhatárnak, de nem csak a keresztbeépített négyhengeres blokk, a tárcsafék és az önindító miatt, vagy mert ekkor indult be igazán a japán motorok előretörése, hanem mert utána dőlt el, milyen irányba megy tovább a motorfejlesztés. A CB-től egyenes vonal vezet napjaink motorjaihoz, és hiába voltak Buellek, meg futott be szép karriert a BMW Telelever futóműve, máig ez szabja meg a fő csapásirányt. Voltak ígéretes kísérletek a koncepicó újragondolására, némelyik bizonyított is, de a hetvenes években lerakott architektúrai alapok máig velünk vannak.

Kapcsolódó
Már száz éve is rossz megoldások mellett kötelezte el magát az ipar

Már száz éve is rossz megoldások mellett kötelezte el magát az ipar

Thanassis Lefas lángelme volt, egyetlen prototípus maradt utána, benne a mester összes zsenialitásával.

A japán csúcsgépek, mint a Kawasaki Z1 és a CB750 váza és futóműve igazából 10-15 évvel le volt maradva. A Kawasaki Z1 teljesítménye olyan felfoghatatlan túlzás volt, mint ma a Panigale V4 214 lóereje. De akkoriban a japánok vázban még nem nőttek fel a teljesítményhez, ezért versenykörülmények között a gyengébb BMW-k, Ducatik és Moto Guzzik is képesek voltak kitömni őket.

Kapcsolódó
Az új isten

Az új isten

Utcán is használható versenymotort akartatok, ami mindent múltidőbe tesz? Megkaptátok.

Ahogyan a motorok történelmében máskor is, a 70-es években is a versenyzés hozta el a fejlődést, de ahogyan az öreg kontinens eljelentéktelenedett, a csatáknak új helyszíne lett. Az Amerikai Motoros Szövetség (AMA) jó érzékkel indította el az AMA Superbike-ot, a nagyköbcentis gépeknek kiírt sorozatot. Akkoriban a superbike még a nagy és erős nakedeket jelentette, mint a CB900, a Suzuki GS1000 vagy a Kawasaki Z1.

Kapcsolódó
Motorok, amiket nem azért gyártottak, hogy az emberek megvegyék őket

Motorok, amiket nem azért gyártottak, hogy az emberek megvegyék őket

A homologizációs modelleknek egyetlen céljuk volt mindig is: versenyen nyerni. És ez egy csapda.

A 70-es évek Superbike versenyei őrületesek voltak, hiszen ezek a motorok már erősek voltak, de a teljesítményhez képest hitvány vázuk, bóvli fékeik és gyenge futóművük volt. Emiatt kanyarban hullámoztak, kigyorsításon szitáltak, deformálódtak a fékek, törtek a dugattyúk és görbültek a hajtókarok. A csapatok versenyről versenyre számolták fel a konstrukciók gyengeségeit, rendkívül gyors volt a fejlődés, lényegében hétvégéről hétvégre volt egy-egy nagy előrelépés. Fejlesztgették a vázat, a futóművet, hozzáigazították a blokkot az extrém terheléshez.

Közben a szervezők is felismerték, hol kell változtatni a szabályokon, például belátták, hogy a gyári lengővillákat, amik lényegében három csőből voltak összehegesztve, simán elcsavarják a tapadós versenygumik, így engedélyezték ezek módosítását vagy cseréjét. Azok a csapatok jöttek ki jól, akik gyorsan felismerték, mi működik és mi nem.

Az eredmények és a tapasztalatok eljutottak a gyártókhoz, akik azok alapján kezdték módosítani a következő modelleket, például a váz blokk alatti részei karcsúbbak lettek, míg a csavarodásnak leginkább kitett váznyakat megerősítették. 

Láncreakció: ha kijött egy új gumi, ami jobban tapadt, a csapat kezdhetette elölről a munkát, ha a gyár előállt egy új vázzal, a következő hat hónapot annak a kitapasztalásával töltötték, a különböző fejleszések folyamatosan húzták egymást. És mivel népszerű sorozatról volt szó, amiben hatalmas dicsőség nyerni, a gyártók is odatették magukat. Az 1983-as Honda VF750F már ezen tapasztalatok mentén született. Lapáttal hordták át bele a GP-ben szerzett ismereteket, például a váz nagyon hasonlított az NS3 500-hoz, amivel Freddie Spencer megszerezte első GP győzelmét. A VF750F a Kawasaki Z1, a Suzuki GS1000 és a Honda CB900F után új korszakot nyitott - ez volt az első erős Honda, aminél komolyan vették a kezelhetőséget. Beváltotta a hozzá fűzött reményeket, zsinórban ötször nyerte meg az AMA Superbike-ot. Ebből nőtt ki később a VFR család, az RC30 és az RC45 sem jöhetett volna létre nélküle, nem túlzás, hogy a V5-ös Honda RC211V, és a későbbi, V4-es RC213V is egyenes ági leszármazottja.

Kapcsolódó
Nézheted, érteni úgysem fogod

Nézheted, érteni úgysem fogod

Felfogni is nehéz mit jelent ez: utcai motor még soha nem állt ennyire közel a világ legjobb motorjához. Ahhoz, ami két világbajnoki címet gyűjtött a királyok királyai között. Ez pedig konkrétan az.

A nyolcvanas évektől már nem volt kérdés, hogy a japán vázak felveszik-e a versenyt az európaiakkal, aztán pedig szintén a versenyzésnek köszönhetően mocskosul el is húztak. Voltak zsákutcák, de ami működött, az tovább öröklődött. Ha nézel képeket az 50-es évek motorjairól, látszik, hogy a versenyző hátul ült, a hosszú tank miatt szinte nyújtott karral érte el a kormányt, mert akkor úgy gondolták, így tudnak javítani a hátsó tapadáson. Ettől viszont a motorok nehezen fordultak - a hetvenes évektől a súlypont egyre inkább mászik előre. Egyre több terhelés kerül az első kerékre, a motorversenyzők pedig ma már lassan a villahídon ülnek, és minden a kompaktra húzott tömegközéppont körül mozog.

Kapcsolódó
Először feltalálta majd 20 évvel később újraértelmezte a modern sportmotor fogalmát

Először feltalálta majd 20 évvel később újraértelmezte a modern sportmotor fogalmát

Idén 35 éves a Suzuki GSX-R sorozata, amely kétszer is korszakhatárt jelentett, és jövőre eltűnik Európából.

A fejlődés nem csak a vázaknál volt jelen, a folyamatos kölcsönhatás a többi alkatrészt is húzta magával. A növekvő teljesítmény erősebb vázat, tapadósabb gumikat és jobb féket igényelt, és amikor megvoltak, egyre világosabbá vált, hogy minél merevebb a váz, annál brutálisabb az esés, amikor a hátsó kerék megcsúszik, majd újra betapad. Ez vezetett végül az elmúlt évtizedet meghatározó modern kipörgésgátlók születéséhez. De egészen apró dolgok is hasonló pályát jártak be, például a gyújtás, amely érzékeny, gyorsan kopó elem volt, és szintén a 70-es évek elején sikerült kiváltani a mechanikus egységet.

Ezek a trendek most sem álltak meg, és nem is fognak - egyre hosszabb szervizintervallumot ígérnek a gyártók, folyamatosan fejlesztik a merevebb, könnyebb és jobb karakterisztikájú vázakat, kísérleteznek csövekkel, alumíniummal és szénszállal, és ezekkel párhuzamosan egyre újabb és kifinomultabb elektronikákkal állnak elő. Most éppen utóbbiak kapják a legnagyobb figyelmet, de ne feledjük, tíz év alatt észrevétlenül 10 százalékkal lettek erősebbek a blokkok és jelentek meg a félaktív, a másodperc ezredrésze alatt reagáló futóművek.

Mindig lehet haragudni az újdonságra, valaki a karburátort leváltó injektorra, más a kipörgésgátlóra, én a 60 ezer kilométeres szervizintervallumra fújok, de igazából a fejlődésnek ez az iránya is régi lemez, amely ötven éve forog.