Szépségdíjas előzések a Parabolica-ban

2002.05.27. 09:40

A Superbike Világbajnokság mezőnye visszatért az európai kontinensre 3 futamnyi kitérő után, amelynek során alaposan bejárták a Földet. Az 5. futamnak helyt adó Monza-ról tudni kell, hogy az egyik legrégebben épült klasszikus versenypálya, vonalvezetése szinte természetes, bár az utóbbi években néhány lassítót kénytelenek voltak beépíteni a szervezők, mert a célegyenes végén a motorok 320 km/h körüli sebességet értek el, nem is beszélve a pálya másik rendszeresen visszatérő eseményéről az F1 világbajnokságról, amelynek szárnyas gépei még ennél is nagyobb végsebességekkel repesztettek.

A Parabolica kanyar egyedülálló, a folyamatosan szélesedő kanyarívről félelmetes sebességgel vágódnak be a célegyenesbe a versenyzők. A monzai pálya elsősorban Colin Edwards egyik kedvence, a dél-afrikai balesetéből felépült Francesco Chili is kedveli ezt a nagyon gyors pályát, és persze az idén szenzációs formában versenyző Troy Bayliss-t sem lehetett kihagyni az esélyesek latolgatásából.

Edzések

Pénteken az idén remek formában versenyző, HM Plant Ducati pilóta Neil Hodgson nyerte az első időmérő edzést, méghozzá a Monza-ban valaha futott leggyorsabb superbike köridővel. Őt Edwards és Bayliss követte, bizonyítván, hogy nem véletlenül többszörös Monza futamgyőztesek. Szombaton az időjárás megtréfálta a pilótákat, ugyanis esett az eső, és a pálya hátsó szakasza nem volt képes teljesen felszáradni ott, ahol rengeteg a növényzet a pálya szélén. Így a szombati superpole-ra a pénteki edzéseredmények szerint állhattak oda a versenyzők. Ehhez a csúcspilóták közül Ruben Xaus-nak nem volt joga, mivel az első edzésen csak a 17. legjobb időt teljesítette, így a 16 legjobb 1 körös superpole összevetésében nem indulhatott. Neil Hodgson tovább folytatta remek edzésteljesítményét, és a pénteki idejénél jobb köridővel, egy abszolút körrekorddal nyerte meg az egy körös kritérium versenyt. Ráadásul mindezt tette úgy, hogy a fedélzeti köridő mérője meghibásodott a gyors köre közben. Második közel fél másodperccel lemaradva Colin Edwards, míg harmadik helyen Troy Bayliss végzett, mindössze 2 ezredmásodperccel az amerikai versenyző mögött. Chili feljött a 4., a japán Haga pedig az 5. helyre. Toseland, Pedercini és Eric Bostrom zárta a második sort a rajtrácson.

Versenyek

1. futam

Nem véletlenül szeretik a nézők a monzai futamokat, mindig nagy versenyeket láthatnak ezen a pályán. Így volt ez a 18 körös első futamban is. A rajtot az élről induló Hodgson remekül abszolválta, őt Bayliss, Edwards, és Haga követte. Haga már az első kör végén megelőzte Edwardsot, de nem örülhetett sokáig a 3. helyének, mivel a 2. körben megállt a motorja. A sorrend ezek után Hodgson, Bayliss, Edwards volt, őket Chili 1-2 mp hátránnyal követte. Nagyon komoly verseny bontakozott ki, több szépségdíjas előzést láthattunk, ebben a fél gyári motorral közlekedő Hodgson jeleskedett igencsak. A 10. körben Bayliss és Edwards egyaránt elrontotta a célegyenes végi 300 km/h-ról lassító féktávot, kifutottak a sikán melletti egyenesbe, és bár vissza tudtak állni, de Hodgson és a közben teljesen felzárkózó Chili meglépett tőlük pár másodperccel.

A két hibázó pilótának ezért elvileg stop&go büntetés járt volna, de a versenybíróság másként döntött, bár a verseny előtt megállapodásban erre a büntetésre külön felhívták a versenyzők figyelmét. Azonban 4 körrel később Bayliss és Edwards üldöző kettőse utolérte az élen haladókat, és Chili-t meg is előzték mind a ketten. A hátralévő körökben nagyon meleg verseny kerekedett, ugyanis Bayliss és Hodgson folyamatosan előzgették egymást, miközben Edwards várta hátha neki esik le a sajt. Azonban az utolsó körben Bayliss már nem adta ki kezéből a győzelmet, és 2 tizedmásodperccel nyert Hodgson előtt, mögöttük Edwards, és valamivel lemaradva a kissé csalódott Chili futott be.

2. futam

A startot - hasonlóan az első futamhoz - egyik nagymenő sem rontotta el, Hodgson-Bayliss-Chili-Edwards-Haga volt a sorrend az első kanyarokban. Az első körben már Bayliss állt élre, de mögött szorosan egy ötös boly követte őt. A 3. körben a hétvégén elég visszafogottan versenyző Ruben Xaus esett el a lassító sikánban, igen gyermeteg módon. A 6. körben ugyanebben a lassítóban Chili véletlenül hozzáért Hodgson kerekéhez, ezért elcsúszott, vele együtt feküdt ki Toseland is, de míg Chili vissza tudott állni, addig Toseland-nek véget ért a verseny.

A verseny fél távjáig a jól ismert Bayliss, Edwards, Hodgson gyorsvonat haladt az élen, de a pár másodperces hátrányban lévő Haga félelmetes jó hajrát nyitott, és a 11. körben Edwardsot, majd egy körrel később Hodgsont leelőzve már második helyen haladt. Bayliss ekkor úgy gondolta, nem kér az adok-kapokból, és amíg az őt követő 3 pilóta egymással hadakozott, meglógott előlük, és már csak a célban találkozott velük. Idén ez volt Bayliss 8. futamgyőzelme a lehetséges 10-ből. Az utolsó kör fantasztikus volt, mint az egész hétvége. Edwards-Hodgson-Haga sorrend volt a 2-3-4. helyeken a 18. kör elején. Majd Hodgson megelőzte Edwards-ot, aki a Parabolica bejáratánál visszavette a 2. helyet, de közben Haga sem nyugodott meg. A Parabolica-ba még 4. helyen ment be a japán, de kifelé menet már harmadik volt, és 24 ezreddel elcsípte a dobogós helyet Hogdson elől. Edwards szorongatva ugyan a másik kettőtől, de még beért a 2. helyen a célba.