Bár még majdnem három hét van hátra az új BMW R 1250 GS bemutatójáig, már most kikerült a netre a hivatalos videója. Az új modell külsejében nem hoz érdemi újdonságot, viszont az új blokk már megkapja a Shiftcam nevű változó szelepvezérlést, melynek a működését pontosan bemutatják.
A Shiftcam rendszer lényege, hogy a figyeli a fojtószelep állását, és annak megfelelően egy váltójárattal oldalirányba elmozdítja a vezérműtengelyt, melyen két eltérő profilú bütyök van egymás mellett.
Kis fojtószelep-nyitásnál, tehát részterhelésen a kisebb szelepemelésű bütykök lökdösik a himbát, amellyel sima gázreakciót és takarékos üzemet lehet elérni, majd amikor ráteszi a vezető a tüzet, a hegyesebb bütykökre vált a vezérlés, és elszabadul mind a 136 lóerő.

A Shiftcam ha részleteiben emlékeztet is a konkurensek változó szelepvezérléseihez, bizonyos szempontból egyszerűbben működik. A Ducati Testastretta DVT blokkja például egyfajta bütyökprofilt használ, és a vezérműtengely végén van egy hidraulikus állítórendszer, amely az időzítést rakja arrébb. A Honda VTEC-je egy fokkal közelebb áll a BMW-hez, de az is lényegesen bonyolultabbnak tűnik - ott az olajnyomás váltja a vezérlést, és vonja be a játékba a két további szelepet. A GSX-R1000 SR-VVT-je pedig megint más iskola: ott a vezérműtengely végén lévő golyók váltanak pályát, és módosítják a vezérlési időt.
202 lóerő dömpingáron
Az új GSX-R-ben benne van minden, amit a Suzuki 2017-ben tud. De a GSX-S750 is okozott meglepetést, amikor elkezdtük feszegetni.
A változó szelepvezérléseket - főleg a Honda VTEC-jét - sokat kritizálták azzal, hogy nagyon hirtelen és élesen vált, azonban ezt már évekkel ezelőtt sikerült megoldani, így nem különösebben aggódnék amiatt, hogy nem lesz elég finom az átmenet.
Érdekes viszont, hogy mennyi mindent fel kellett áldozniuk az Euro5 miatt: az Alpha Racing Euro4-es változó szelepvezérlésű GS-e még 146 lóerőt és 131 Nm tudott a gyári 125 lóerő és 125 Nm helyett, miközben sikerült levinni a fogyasztást is. Ezzel szemben az Euro5-ös, R 1250 GS 136 lóerős. Viszont a nyomatéka 143 Nm - vagyis ha teljesítményben el is marad a KTM 1290 Adventure-től (160 LE, 140 Nm) és a Ducati Multistradától 1260-tól (158 LE és 130 Nm), forgatónyomatékban veri őket.
Bokszer BMW változó szelepvezérléssel
Néhány jel arra utal, hogy már eleve úgy fejlesztették ki az R 1200 GS blokkját, hogy lehetőség legyen változó szelepvezérlésesre alakítani.
Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Két endurót mutatott be a Triumph
A Triumph TF450-E és a TF250-E két rendszámozható bokorharcos.
- Közélet
Káosz és fájdalom: szerencsétlen bukás miatt lehet izgalmas a szezonMotoGP Egyesült Államok – 2025.
Az Amerikai Nagydíjon megtört Marc Márquez tökéletes szériája a MotoGP 2025-ös szezonjában, amiből a nézők profitálhatnak.
- Hírek
Rágyúrt a BMW a G-pontra
Bemutatkozott a BMW R 12 G/S, ami minden túraendurók atyját, az R 80 G/S-t idézi szellemiségében és sziluettjében.
- Hírek
Szerelembe esett a Call of Duty és a Triumph
Ezúttan nem limitált szériás különleges Triumph érkezik, hanem Call of Duty tematikába öltözik a gyártó versenycsapata.
- Tesztek
Pont a felesleges plusztól jó annyiraTeszt: Triumph Speed Triple 1200 RS - 2024.
Triumph Speed Triple 1200 RS, csak a lényeg: hamar kikapcsoltam az elektronikát, és egykeréken indultam a zöldre, első keréken gurultam a pirosra.