Ibrahim nem akar megállni

2007.09.14. 08:34

Kedves MotorDoki!

Van egy Yamaha YBR 125-ösöm, használtan vettem 3000 km volt benne. Városban használom (sok fékezés gázadás...), napi 40 km-t teszek bele. 5000 km körül kezdett a hátsó fék igen gyengén fogni, a pedál holtjátéka nagyon nagy volt. Megnéztem, hogy a fékbetét hogy áll (van a fék mellett egy pöcök ami elvileg azt jelzi hogy el vannak-e használódva a betétek vagy sem), és még bőven van tartalék bennük. Állítottam a bowden feszességén, de 1000-1500 km után ismét kezd nagy lenni a holtjátéka a pedálnak. Kérdéseim: lehet -e bízni ebben a pöcökben? Ha igen, normális-e, hogy ennyit nyúlik a bowden (egyáltalán a bowden nyúlik-e meg?)? Helyes megoldás-e az, hogy 1000 kilométerenként meghúzom a feszítőcsavart (mennyit lehet húzni rajta?)?

Köszönettel,
Kövessi Péter

Kedves Péter!

A kopásjelző kis mutatója nagyon jó tájékoztatást nyújtó eszköz a betétkopás felmérésében. Azonban tudomásul kell vennünk, hogy a betétek (elterjedt, de hibás elnevezéssel: ferrodo vagy ferodol) által biztosított fékhatás lehet gyenge a szinte gyári vastagságú betétekkel is. Ha csökken a fékhatás, akkor egyből jobban húzzuk a kart és akkor bizony nyúlik a bowden, amit nemcsak a sodronyszál nyúlása, hanem a fejek (bowdenvég akasztók) kiegyenesedése, külső ház zsugorodása stb. okoz.
Én kivenném a betéteket, féktisztítóval zsírtalanítanám, felületüket megvizsgálnám, a fékkulcsot és a pofákat szétnyitó alakos kulcsot nagyon vékonyan (!!!) bekenném a berágódást gátló, csúszást biztosító rézpasztával, és tisztán, figyelmesen összeszerelném.
Ha a betét kopottá kezd válni, akkor a betéteket szétfeszítő kulcs már annyira el van fordulva, hogy gyakran a fék hatástalan, vagy megnövekedett erőt igényel működtetése. Ilyenkor csak a betétcsere segít.

Mesélj, mi fáj?

Írd meg emailben motordoktorunknak, milyen motorod van (márka, típus, évjárat), és mik a tünetek. Ha lehet, használj ékezeteket, és ne küldd el többször a levelet!
A választ postafordultával MOTORDOKI rovatunkban olvashatod. Természetesen csak a problémák egy része orvosolható távgyógyításos módszerrel, mindenki maga döntse el, milyen mélységig mer beletúrni a motorba.
Bizonyos esetekben nem ajánlatos házilag bogarászni, ilyenkor természetesen doktorunk is azt javasolja majd, hogy fordulj szakszervizhez.