no

Villámkérdés: léghűtés szerinted?

2008.02.26. 09:25

Szia Doki!

Most szeretném megvenni az első komoly vasamat, ami egy 2001-es Yamaha XV 1600-as. Egyetlen dolog bizonytalanít el egy kicsit, és ez a léghűtés. Mi róla a véleményed?

Üdv:
Gábor

Kedves Gábor!

Sokan aggódnak a léghűtés miatt, hasonlítsuk akkor össze a vízhűtéssel (helyesebben: folyadékhűtéssel)! A vízhűtés korszerűbbnek tekinthető, jobb a hűtés hatásfoka, a folyadékhűtött motor csendesebb, mert a hűtőközeg jobban szigetel, nincs a zajt jobban sugárzó bordázat. A vízhűtés álló helyzetben is hatékonyabb, mert akár van ventilátor, akár nincs, a hűtő hőleadása jobb, mint a bordázatnak a léghűtés esetében. Ezt így leírva azt gondolhatnánk, hogy a folyadékhűtés minden tekintetben jobb, mint a léghűtés… Nos ez nem így van.
A léghűtés egyszerűbb, sokkal kevesebb hibalehetősége van, a vízpumpa hajtása nem igényel teljesítményt, karbantartást sem igazán igényel és gyorsabban is melegszik üzemi hőfokra, ami a hidegüzemi kopásokat nagyon csökkenti. Bizonyos motorok fajlagos teljesítménye nem akkora, hogy igényelne egy hatékonyabb hűtést, a léghűtés tökéletesen megteszi. Nem kell aggódni dugóban araszolva sem, mert a motor nem termel annyi hőt, amit a hűtőbordázat ne tudna könnyedén disszipálni, leadni. Az XV 1600-as tipikusan ilyen motor. A blokk fajlagos teljesítménye alacsony, nincs kihegyezve, semmi szükség vízhűtésre egy ilyen klasszikus cruiserre hajazó gépállatnál. A tervezők tisztában voltak ezzel ezért választották helyesen a szép és örökéletű léghűtést. A bonyolultabb vízhűtést ott kell alkalmazni, ahol a műszaki paraméterek, azaz a motor konstrukciója ezt megköveteli. Ezt a tervezők is pontosan tudják.

Mesélj, mi fáj?

Írd meg emailben motordoktorunknak, milyen motorod van (márka, típus, évjárat), és mik a tünetek. Ha lehet, használj ékezeteket, és ne küldd el többször a levelet!
A választ postafordultával MOTORDOKI rovatunkban olvashatod. Természetesen csak a problémák egy része orvosolható távgyógyításos módszerrel, mindenki maga döntse el, milyen mélységig mer beletúrni a motorba.
Bizonyos esetekben nem ajánlatos házilag bogarászni, ilyenkor természetesen doktorunk is azt javasolja majd, hogy fordulj szakszervizhez.