Máshogy csíp

Teszt: Honda CB750 Hornet - 2022.

2022.12.03. 07:04

Adatlap Honda CB750 Hornet (755 cm3)

  • Hengerűrtartalom: 755 cm3
  • Hengerszám: 2 hengeres, soros
  • Teljesítmény: 92 LE @ 9500 rpm
  • Nyomaték: 75 Nm @ 7250 rpm
  • Váltó: 6 seb. váltó
  • Tengelytáv: 1420 mm
  • Ülésmagasság: 795 mm
  • Tömeg: 190 kg
  • Tank: 15 l
  • 3 089 000 Ft

A régenmindenjobbvolt egyház motoros tagjai manapság leginkább a hengerek számát sírják vissza, holott a zömmel hatszázas csupaszok a négy henger ellenére sem voltak feltétlenül jobb motorok a mai sorketteseknél. Természetesen az új hétötvenes Hornet is a korszellemnek megfelelően két hengerrel készül a lakossági csupaszok trónfosztására, és minden adottsága megvan hozzá.

Az 1999-ben piacra lépett hatkilós Hornet meglepően vagánynak számított Európában, pedig a forma már jó ideje érlelődött a japán belpiacos CB250-essel. Szóval nem találták fel a meleg vizet, csupán egy erősebb vázat kanyarítottak az akkori CBR600F blokkja fölé. Az egyszerű és olcsó komponensek ellenére az Olaszországban gyártott típus igazi fun bike-nak számított az akkori lagymatag konkurensek között, és természetesen hozta a márkára jellemző megbízhatóságot. Időközben csatlakozott a kínálathoz egy fejidomos és egy 900-as változat is, majd a 2006-os modellfrissítést követően két évvel már piacra dobták a második generációt.

A befecskendezős PC41 az akkori CBR600RR csillapított blokkját már aluvázban hordta, de ezzel együtt is kommersznek számított az addigra már népes kategóriának számító közepes japán csupaszok között. A száz lóerő körüli, forgós sornégyesek természetesen annak köszönhették létezésüket, hogy akkor még voltak hatszázas sportmotorok is. Ezeknek a fékezett habzású változatait kapta a Hornet, a Fazer és a GSR600 is. A 2020-ban életbe lépett Euro 5-ös emissziós normát azonban gyakorlatilag lehetetlen bőven tízezer fölé forgó blokkokkal teljesíteni.

Kapcsolódó
Hülyebiztos vétel egymillió alatt

Hülyebiztos vétel egymillió alatt

Ha még az olajszűrő leszedőjét sem ismered fel, ez a te motorod.

Ezért kilenc év szünet után most kaptunk egy lagymatagnak tűnő, kéthengeres, vasvázas valamit, amit csak közelről nézve lehet megkülönböztetni a futárkedvenc CB500F-től. Nem véletlenül, hiszen az emberi agy elsősorban arcfelismerésre van kalibrálva, az immáron japán gyártású CB750 Hornet fejidoma kísértetiesen hasonlít a kisebbik testvérére. A hátsó lámpán pedig szinte az összes aktuális Honda osztozik - szerintem annyi van belőle raktáron, hogy még el is adnának belőle. Az idomok sem okoznak túl sok vizuális ingert, pedig az első skiccek alapján jóval agresszívebb formatervet vetítettek elő a továbbra is Rómában dolgozó formatervezők. Megtudhattuk, hogy felülről a tank formája a darázs szárnyait idézi – kár, hogy felülről viszonylag ritkán szoktunk motorokat bámulni. Ettől függetlenül az összkép egységes és friss, sokkal kedvesebb a szememnek, mint az aktuális Yamaha MT-széria keszekusza rovarcsapda dizájnja. A fekete és fehér variáns a piros váz/teleszkópszár miatt vagány, a sárga meg azért, mert sárga. A szürkét meg szívem szerint meg sem említeném.

Első ránézésre a vékonyka csövekből álló acélváz nem tűnik túlzottan high endnek. Pedig nem kevés munkaórát öltek bele, mire sikerült a CB500-énál több mint három kilóval könnyebbre faragni. Azért a két darab csavarkötést nem biztos, hogy érdemes volt megspórolni, mert a hegesztett segédvázat csak eléggé ronda módszerekkel lehet javítani. A vékonyka alsó villahíd is csak egyetlen csavarral rögzíti a villaszárakat. Alul viszont komoly, radiálisan rögzített négydugós féknyergek harapnak a hullámos féktárcsákra. A hátsó fékpedálra és a váltókarra jobb nem ránézni, de a lengővilla is csak egy fokkal igényesebb a tüzépi zártszelvénynél. A csupán 160-as hátsó kerék előtti szögegyszerű rugóstagot pedig semmi nem védi az út porától.

Az egyébként is nagyon kompakt építésmód miatt a laikusoknak inkább tűnhet az egész szerkezet kettőötvenesnek, mint hétötvenesnek. A reklámfilmben is gyanúsan sok csaj szerepel, de megnyugtatnék mindenkit – az új Hornet nem csajmotor. Először is a hozzám hasonló culák is kényelmesen elférnek rajta, másrészt pedig nagyon jól megy. Persze számtalanszor hallottam már azt a kifogást, hogy nem néznék ki jól egy kicsi motoron. Nos, ki kell ábrándítsalak: az utca népének alapvetően nem vagy érdekes. Ha meg a motorosok véleménye számít, szerintem öltözzél fel normálisan és motorozzál szépen.

Kapcsolódó
Hogyan nézzünk ki jól motoron?

Hogyan nézzünk ki jól motoron?

Minek fektetnél bele sok energiát és pénzt, ha színlelni is lehet a tudást?

A stílusod csiszolásához pedig aligha van jobb motor a menetkészen alig 190 kilós Hornetnél. Mert kezelhetősége az kis tömeg és a keskeny hátsó abroncs miatt is tényleg olyan könnyed, mint a jóval kisebb motoroké - menetteljesítménye viszont túlmutat a középkategórián. A futómű egyetlen állítható paramétere a hátsó rugó-előfeszítés. Sportosnak nem nevezhető a csillapítás, de sokkal összeszedettebb a kategóriában szokásos limbó-hintóknál, és a fékteljesítmény is hozza az elvárhatót.

A négyhengeres blokkot tényleg felesleges siratni, a hétötvenes kéthengeres a csúcsteljesítmény kivételével gyakorlatilag minden paraméterében veri. Nagyon kompakt építésű, ami elsősorban a motokrossz-gépekből ismerős Unicam vezérlésnek köszönhető. A hengerfejben csak egy vezérműtengely dolgozik, ami a szívószelepeket közvetlenül, a kipufogó oldalt pedig himbák segítségével mozgatja. Így kevesebb a forgó tömeg, több a hely a szelepek ideális elhelyezéséhez. Vékonyabb lehet a hengerfej és alacsonyabb a blokk, ami alatt bőven marad hely a leömlőknek és a katalizátornak. A hengerfalakon nikkel-szilícum-karbid bevonat szavatolja az alacsony súrlódási együtthatót. A viszonylag rövid löket (63,5 mm, az MT-07-é 68,6 mm) miatt akár tízezerig is elforog, ami nem éppen a diszkont-kéthengeresek territóriuma. Mint ahogy a 92 lóerős csúcsteljesítmény (MT-07: 73 LE@8750/perc) sem az. Az alapjáraton is telten dohogó kéthengeres hangjára igen nagy gondot fordított a 2008-as CBR1000RR és a VFR1200 blokkján is közreműködő Ryo Hatae projektmérnök, aki mellesleg szabadidejében kiválóan zongorázik. A kétlyukú kipufogódob egyik csöve a magas, a másik nyílás a mély frekvenciájú hangokért felel. Éppen ezért érdemelne az alkatrész egy igényesebb palástot és kidolgozást. A nemkívánatos rezgéseket a primer hajtás által közvetlenül hajtott dupla kiegyensúlyozó tengely oltja ki hatásosan. Az airbox két oldalon Vortex csövön keresztül megpörgeti a beszívott levegőt, ami jobb töltést eredményez. A benzint pedig növelt nyomáson lövi hozzá az elektronika.

A sok apró technikai megoldás valóban pörgős karaktert eredményez, de a sajtóanyagban emlegetett „rúgásszerű” teljesítményleadásra nem kell számítani. Csupán egy minden fordulaton kifejezetten energikus és vidám gépezetre, ami kiválóan hangolható az utólagos extraként rendelhető - és általam valaha próbált legjobb - gyorsváltóval. Ezzel tényleg el lehet felejteni indulás után a kuplungot, annyira simán veszi a fokozatokat mindkét irányba, bármilyen fordulaton.

Nyelezve meglepően gyorsan belenyal a kétszázba, de a viszonylag hosszú végáttételnek köszönhetően 130-nál bőven hatezer alatt forog a 270 fokban elékelt főtengely. Mivel csúszókuplungot is beépítettek, nem kell tartani a motorféktől blokkoló hátsó keréktől sem. Ezt a teljesítményt azok is nyugodtan bevállalhatják, akik friss jogsival pattannak a Hornet nyergébe. Természetesen elérhető a 48 lovas fojtókit, de a kipörgésgátló egyébként is megvéd az érzéketlen gázkezelés okozta személyi sérüléstől. Négyféle menetmódból (Rain/Road/Sport/User) és szintén négyféle megjelenítés közül lehet választani az ötcolos színes kijelzőn. Van Bluetooth-kapcsolat is, ami hangvezérléssel működtethető, illetve a négyállású joystick is kifejezetten könnyen kezelhető.

Bár határozottan megtiltották a kamerák előtti egykerekezést, csendben megsúgom: a Hornet sokkal jobban lógatható az MT-07-nél. És nem véletlenül emlegetem ilyen sűrűn a fő konkurenst, hiszen a Yamaha 2014 óta van az eladási listák élén szinte minden típusával, amibe a 689 köbcentis blokkot beépítették. Most azonban a hangvillások megkezdhetik az aggódást, mert ezt az évtizedet biztosan nem ússzák meg fejlesztés nélkül. A 750-es Honda nemcsak teljesítményben, de járáskultúrában is felülmúlja az eddigi mércét, e mellé pedig jobb futóművet és tempomat kivételével komplett elektronikai csomagot kínál.

Jövőre a Suzuki is piacra dobja a maga sorkettesét GSX-8S néven, a Kawasaki viszont erősen lemaradni látszik. Az európai gyártók gépei (BMW F 900 R, KTM Duke 790, Aprilia Tuono 660) más árkategóriát képviselnek, egyedül a Triumph kínál hasonlóan komplett csomagot retróba csomagolva a háromhengeres Trident 660-nal. Sport, Style és Touring csomagokkal tovább lehet növelni a használati és/vagy élvezeti értéket, de az extrák külön-külön is rendelhetőek. Én a gyorsváltót, a plexit, a bukógombát és a tank-/üléstáskát mazsoláznám ki, illetve remélhetőleg markolatfűtés is van hozzá. Az üléstakaró szimplán bűnronda és semmi értelme, aki meg oldaldobozt akar rakni egy csupaszra, az erősen eltévesztette a házszámot. De hát ki vagyok én, hogy ítélkezzek?!

Viszont mégis megkérdezném a varjaktól: ha négyhengeres lenne, akkor már rohannátok a legközelebbi márkakereskedésbe előrendelni? Na ugye! Sejtésem szerint pont az a korosztály károg a négy hengerért, akinek már esze ágában sincs csupasz motort venni. A valódi huszonéves célcsoport pedig gyaníthatóan nem is emlékszik a régire. Ők jelenleg a lehető legtöbb motort kapják a picivel több mint hárommilliós vételárért cserébe. A CB750 Hornet modern kéthengerese kifejezetten élvezetesre sikeredett, és a való világban nagyon jól használható csomagot kínál. Csak nem kell túl közelről nézegetni.

  • Hengerűrtartalom: 755 cm3
  • Hengerszám: 2 hengeres, soros
  • Teljesítmény: 92 LE @ 9500 rpm
  • Nyomaték: 75 Nm @ 7250 rpm
  • Váltó: 6 seb. váltó
  • Tengelytáv: 1420 mm
  • Ülésmagasság: 795 mm
  • Tömeg: 190 kg
  • Tank: 15 l
  • 3 098 000 Ft

Az oldalról ajánljuk

Két endurót mutatott be a Triumph
  • Hírek

Két endurót mutatott be a Triumph

A Triumph TF450-E és a TF250-E két rendszámozható bokorharcos.

március 31., 15:07
Pont a felesleges plusztól jó annyira
  • Tesztek

Pont a felesleges plusztól jó annyiraTeszt: Triumph Speed Triple 1200 RS - 2024.

Triumph Speed Triple 1200 RS, csak a lényeg: hamar kikapcsoltam az elektronikát, és egykeréken indultam a zöldre, első keréken gurultam a pirosra.

március 30., 12:12
Szerelembe esett a Call of Duty és a Triumph
  • Hírek

Szerelembe esett a Call of Duty és a Triumph

Ezúttan nem limitált szériás különleges Triumph érkezik, hanem Call of Duty tematikába öltözik a gyártó versenycsapata.

április 2., 14:23
Rágyúrt a BMW a G-pontra
  • Hírek

Rágyúrt a BMW a G-pontra

Bemutatkozott a BMW R 12 G/S, ami minden túraendurók atyját, az R 80 G/S-t idézi szellemiségében és sziluettjében.

április 1., 09:45
Káosz és fájdalom: szerencsétlen bukás miatt lehet izgalmas a szezon
  • Közélet

Káosz és fájdalom: szerencsétlen bukás miatt lehet izgalmas a szezonMotoGP Egyesült Államok – 2025.

Az Amerikai Nagydíjon megtört Marc Márquez tökéletes szériája a MotoGP 2025-ös szezonjában, amiből a nézők profitálhatnak.

március 31., 16:35