Nem kósza numera
1983-ban a Triumph feladta, az angol ipart sújtó csődhullám lenyomta a coventryi céget. 99 év munkája ment fuccsba, és nagyon sokáig úgy nézett ki, hogy a márkanév csupán a veteránbörzéken él majd tovább. John Bloor azonban gondolt egy nagyot, a nevet megvásárolva 1990-ben visszasettenkedett a Triumphfal a piacra.
Abban az időben még nem volt mindennapos az egykor csillogó, ám mára kimúlt márkák feltámasztása. Vállalkozását hitetlenkedés és nemzetközi kétely fogadta, ám Bloornak sikerült keresztülvinnie, amit akart: a gyökereket nem feledő, aktuális motorokat gyártani.
A kézenfekvő építőszekrény-elvet választotta. Ehhez kifejlesztettek egy vízhűtéses, soros háromhengeres motorblokkot. Kabala és tradíció egyben: a korábban nagy sikereket arató Triumph Trident hengerelrendezésével és nevével tértek vissza.
A hickley-i háromhengeres mozgatja a Triumph Legend TT-t is. A matt feketére fényezett motorblokk csupán felcsiszolt bordáival tűnik ki a gépből, a hangsúly a klasszikus körvonalon van. A fejlesztők döntése teljesen jogos, a nem különösebben szép formájú blokk jól elvan a sötétségben: a vevő nézze inkább a kellemes sziluettet. A vonalak tökéletesen adják vissza az angol motoripar hagyományait, az ívek és az egyenesek harmonikusan állnak össze. Találó is a Legend név, a felületes szemlélő könnyen hiheti egy sokkal régebbi motornak a 900-as Triumphot. Egyszerű, nem taktikázó trükkökkel tették időtlenné a motort. Küllős kerekek, fémből öntött logó, formás nyereg és itt-ott króm, vagy annak látszó alkatrészek.
Tesztpéldányunk 2000-es gyártású, Magyarországon vásárolt motor. Ha jobban megnézzük, azonnal a hazai buherbarkács szelleme kísért, hiszen futóműve nem mutat rokonságot a szériával. Azonnal elkezdtem keresni a többi külsérelmi nyomot, és annak álcázását. Paranoia, mi? Fittyfenét – az Uraltól nyugatra Magyarországé a legkókányabb géppark. Ez esetben mégis, vagy hál’Istennek tévedtem. A motorjába 54 000 km-t belegyúró tulaj önként, nem baleset miatt cserélt futóművet, a Triumph Daytona villáját téve előre. A hátsó központi rugóstag sem maradt gyári, a lengővilla tövébe kukkantva ott sárgállik egy Öhlins.
A kétkedést bizalomra váltom, az ürest pedig egyes fokozatra. Már az első lámpánál csappan a lelkesedés, mikor lefullad a Legend. Nincsen semmi komoly gond, már jó ideje állt a motor, a karburátor összegyűjtött egy kis dzsuvát. Ez a kis jellemhiba végigkísérte a tesztutat, minden megállást kitartott gázzal teljesítettem. Az egy helyben álldogálás csak szükséges rossz a motorozásban, lássuk mi történik, ha megindul a Triumph?
Országútra érve érdemes újra elhelyezkedni a nyeregben. A defenzívebb városi testtartásból jó visszavenni, picit hátrébb csúszni, kényelmes tartást enged a régies formájú, ám ergonómikus ülés. Az első ordas gázfröccsöt késleltetem, a nyitott jet-sisakomban dögösen hörög a háromhengeres. Gázadásra puhán galoppozik odabent a 69 ló. Nincs szükség az erőszakos pörgetésre, 72 Nm-es nyomatékával bármelyik fokozatból azonnal meglódul. Hengereinek száma nem csupán matematikailag képez hidat a kettő- és négyhengeresek között. Tulajdonságai nem hasonlítanak egyikre sem, teljesen más élményt nyújt. Az üzemanyagot még karburátoron keresztül kapja, japán Keihinek táplálják a hat szívószelepet. Az égéstermék távozását ugyanennyi szelep segíti a kétoldalt levő kipufogókba. A váltó ötfokozatú, de a nyomatékban gazdag blokk bizony néha megzavart, hogy melyik gangban is gurulok. A magasabb fokozatot bennfelejtve is zokszó nélkül megindult.
Fogalmam sincs, milyen jellem lehetett az eredeti futómű, de ez az összeállítás tökéletesen támogatja a dinamikus túramotorozást. Nem sportmotor ez, nem tizenéves lánykáink gátlástalan, „még-a-gumit-is-lenyelem“ szerelméhez hasonlítható. Ez egy feszes harmincas, először udvarolni kell, de ha megvan a kulcsszó, akkor rafinált szeretkezés minden méter, és orgazmus az összes kanyar.
A kezelőszerveknek karaktere van: határozott a gázmarkolat ellenállása, a kuplungolásért és a fékezésért is tenni kell az izmoknak. Ha behúzzuk a fékkart, acélfonatos csövekben indul meg az olaj a négydugattyús Nissin fékek felé. A Daytona villával két féktárcsa is a Legendre költözött. Hatékonyságukat volt alkalmam tesztelni, sajnos sokaknak kényszerképzete, hogy a 2A Budapest-Vác között egy versenypálya. Jelentem, élek és a motor is egyben van, fékei színjelesre vizsgáztak.
Kiknek ajánlanám bátran a Triumph Legend TT-t? Dinamikus, könnyen kezelhető, nem csak kezdőknek tud örömet okozni: kiváló választás azoknak, akik egyedi gépet keresnek, ám a megbízhatóság is fontos nekik. Választhatók hozzá túrakellékek, alkalmas akár hosszabb utazásokhoz is. 15 literes tankjával kb. 280 km motorozható le. Hangja isteni, a prímszám alapú tervezés biztosítja az akusztikai hatást. A magyar piacon egy-másfél millió forint környékén vannak az eladó példányok.
Mindenképpen megfontolandó választás a Triumph azoknak, akik a hétköznapitól eltérő, exkluzív, ám kedvező árú motort szeretnének. Tény, hogy nem alkalmi numera, de egyszer eljön az idő, amikor már érdemes megállapodni.
Műszaki adatok:
Motor: háromhengeres, vízhűtéses, négyütemű, hengerenként
négyszelepes
Lökettérfogat: 885 cm³
Furat x löket: 76 × 65 mm
Max. teljesítmény: 69 LE 8000 1/min-nél
Max. nyomaték: 72 Nm 4800 1/min-nél
Keverékképzés: Keihin karburátor
Váltó: ötfokozatú
Kuplung: mechanikus, többtárcsás kuplung olajfürdőben
Futómű: hagyományos teleszkóp elöl, Öhlins központi rugóstag
állítható előfeszítéssel és csillapítással hátul
Első fék: egy pár 320 mm-es tárcsafék, Nissin négydugattyús
féknyereg
Hátsó fékek: 285 mm-es tárcsafék, egydugattyús féknyereg
Gumik: elöl 110/70-ZR17, hátul 160/60-ZR17
Tengelytáv: 1580 mm
Ülésmagasság: 725 mm
Száraz tömeg: 215 kg
Üzemanyagtank térfogata: 15 liter
Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Két endurót mutatott be a Triumph
A Triumph TF450-E és a TF250-E két rendszámozható bokorharcos.
- Hírek
Rágyúrt a BMW a G-pontra
Bemutatkozott a BMW R 12 G/S, ami minden túraendurók atyját, az R 80 G/S-t idézi szellemiségében és sziluettjében.
- Közélet
Káosz és fájdalom: szerencsétlen bukás miatt lehet izgalmas a szezonMotoGP Egyesült Államok – 2025.
Az Amerikai Nagydíjon megtört Marc Márquez tökéletes szériája a MotoGP 2025-ös szezonjában, amiből a nézők profitálhatnak.
- Tesztek
Egyik legdrágább kapudrog a motorozás világábaTeszt-szerűség: BMW CE 02 AM
Az egyik legdrágább robogóval (bocsánat, eParkourer) kezdtem a motorozást, de az esetemben talán az egyik legjobbal is.
- Hírek
Szerelembe esett a Call of Duty és a Triumph
Ezúttan nem limitált szériás különleges Triumph érkezik, hanem Call of Duty tematikába öltözik a gyártó versenycsapata.